Zakończył się pierwszy etap wymiany kotłów


Zakończył się pierwszy etap wymiany kotłów

Dofinansowanie do wymiany starych, niskosprawnych urządzeń grzewczych na nowoczesne kotły węglowe, biomasa, gazowe lub olejowe to główne założenia zakończonego I etapu Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Pszczyna. Był on realizowany w latach 2017 - 2018. Burmistrz Dariusz Skrobol zapowiada, że w najbliższym czasie gmina uruchomi drugi etap programu.

Dofinansowane zostały również prace związane z termomodernizacją budynków, w zależności od zakresu. W ramach programu można było wymienić okna i drzwi, ocieplić ściany i dach, a w budynkach wielorodzinnych wymienić instalacje.

W ramach I edycji PONE zrealizowano 426 likwidacji źródeł ciepła opalanych paliwem stałym w budynkach jednorodzinnych, z czego zostało zabudowanych:

- 226 kotłów opalanych gazem ziemnym,

- 187 kotłów węglowych spełniających wymogi 5 klasy,

- 13 kotłów opalanych pelletem spełniających wymogi 5 klasy,

- 4 zmodernizowane instalacje centralnego ogrzewania w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych,

- 113 dociepleń ścian zewnętrznych w budynkach jednorodzinnych,

- 134 dociepleń dachów w budynkach jednorodzinnych,

- 153 wymian stolarki okiennej/drzwiowej w budynkach jednorodzinnych.

 

Łączny koszt pierwszego etapu programu poniesiony przez gminę i mieszkańców wyniósł 9 432 263,79 zł, z czego wysokość przekazanych dotacji mieszkańcom stanowiła 4 534 182,46 zł , a wkład własny mieszkańców opiewał na kwotę 4 898 081.33zł.

Program realizowany był przez Gminę Pszczyna ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

© Copyright 2014